Velikonoční tradice a zvyky

2. dubna 2010 v 11:09 | Hana |  ostatní ostatní
Celý týden od Květné neděle až po Velikonoční pondělí provází nějaké tradice či zvyky. Většina se jich zachovala hlavně na vesnicích, kde se přenášely z generace na generaci. Ve městech zůstaly již jen okrajově. Já sám bydlím ve městě, proto jsem o většině z nich slyšel pouze z vyprávění či jsem o nich četl v knížkách. Dny před Velkým pátkem provází různé přípravy na hlavní dary Velikonoc. Barví se vajíčka, vyfukují se a zdobí kraslice, pečou se bochánky (mazance) s rozinkami a mandlemi, jidáše a hospodyňky smýčí domy. Na Zelený čtvrtek chodila a chodí mládež po vesnici s řehtačkami  a řehtá. Tato tradice má připomínat "odlet zvonů do Říma".
Na Velký pátek je přísný půst, a proto by lidé měli být v tichu a vnímat probíhající svátky. Jedna pověra hovoří o tom, že na Velký pátek se otvírají všechny skály a vydávají své podklady.
Na Bílou  sobotu, o Vzkříšení se lidé radují, hraje muzika, dříve se ve městech pálily bengály, ale tato tradice se již nedrží. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci a páni "šupat" všechny slečny a dívky. Za odměnu dostanou malovaná vejce, ale někde na ně lijí i vodu, protože nechtějí být "polechtány" metlou po pozadí.
Dospělým však místo vajec nalévají alkohol, a pro-to po několika vyšupání jim spíše těžkne hlava, místo aby mohli pokračovat   v dalších návštěvách.
Velikonoce se pro mnoho lidí stávají pouze příležitostí k pořádnému  najezení a napití, ale hlavní smysl těchto svátků jim uniká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama